18 thoughts on “Plant-Based “Meat””

  1. My rotisserie chicken from Sam’s Club cost $1.68 per lb. Beyond Meat patties from the Target down the road would cost $9.58 per lb.* Chickens are ruthless predators that are too stupid to eat humans when they have the chance.

    *I wonder what the abbreviation or symbol for the Meta Libra will be.

  2. The difference didn’t look that big. I detest the concept of fake meat, it is repulsive, however, you are supposed to get a certain amount of protein every day. Obviously, the amount varies by age, sex, and activity level but it is higher than most people realize.

    As an exercise, count the protein you eat every day and see how close it is to the recommended amount. It is incredibly hard to do, even eating lots of meat. To get 60g of protein from eating hotdogs, its like 20 hotdogs. You wouldn’t do that any more than you would eat 20 eggs, so you have to get your protein from a variety of sources just to remain sane. It is really hard to do without eating/drinking some food/drink item that isn’t fortified with protein.

    A lot of these protein fortified foods/drinks are franken foods created in a lab and extruded out a pipe. Costco always has a bunch and some of them taste amazing, others not so much. Fake meat falls into this category to me. The issue really isn’t about whether fake meat should exist but whether or not people should be forced to eat it either through dictate or artificially increasing meat prices like the Progressive Marxists have increased gasoline prices.

    Side note, the article talks about some grading criteria for the quality of protein. If you are a person who does protein drinks, look into casein based protein powders. I recently met with a nutritionist who recommended this type of protein powder over the others because you get more of the amino acids and other things you would get from eating meat than you do from the other types of protein powders. The guy also said if you focus on hitting your protein target, all your other nutritional needs usually get taken care of at the same time.

    1. I’m 72 and drink about a half a gallon of (1%) milk every day — it’s the principal part (together with a multi-vitamin pill) of my diet. On such a food regimen I’ve been gradually losing weight for quite a number of years — by now I’m down below 190 lb. (I’m 5′ 11″) — from about 240 lb. at my weight height. A half-gallon is 8 cups; at 10 grams of protein each (for 1% milk), this provides me with 80 protein grams total per day, or 160% of the adult “daily value.”

      Such a milk food regimen is also pretty cheap (if you don’t have a huge family!). A half-gallon of milk where I live (in far-northern California) costs (checking my latest receipt…) $3.29 each (I don’t buy gallons ’cause multiple gal. purchased at a time don’t fit well in my refrigerator) — thus at 1/2 gallon times 30 days a month, at present (even buying expensive half-gallons as I do) that’s only $98.70 for practically my entire principal monthly food expense. And I think it’s a delicious diet! Far better than (at least the vast majority of) those yucky protein drink mixtures you can buy.

      Such economy leaves lots of caloric as well as monetary margin for treating myself to a steak or other relatively expensive and luxurious meal once or twice a week. I don’t feel deprived at all — nor do I get particularly hungry, beyond what a half a glass of milk will promptly cure.

      1. You are paying much more for milk than here in ‘Sconsin (Hey, wait a minute, I thought California was “the other Dairy state” — why are you paying that much?).

        Even at those prices, milk is a bargain is cost per protein gram.

        1. (Hey, wait a minute, I thought California was “the other Dairy state” — why are you paying that much?).

          Esp. bred low methane cows that meet CAFE standards?

        2. Part of that is the effect of the Federal Market Administration that requires that raw milk must be at least 3.2% butterfat when sold to a milk processor. Hot climates tend to favor cattle breeds with naturally lower fat content so in Oklahoma, for example, the farmers have to to keep “colder/wetter climate” cows in the herds just to make the Feds happy.

          TL/DR: Southern Wisconsin is a cheaper place to run a dairy than Californis before you get to all of California’s bizarro environmental regulations.

    2. Ground beef has 22g of protein in a three ounce serving. I don’t think it would be difficult to eat three meat patties a day. A typical hot dog has 5g, so you would only need to eat twelve of them. Similarly, eggs have 6g, so ten eggs in a day.

    1. Ya think?

      My sources suggest a hotdog is half that amount, so 60 grams would take an entire pack of 8 hotdogs. Not 20, but not 4-6 either?

    2. Maybe it depends on the hot dog. I didn’t run to the fridge and check a lable but last I looked, I don’t remember them being much at all.

      Don’t miss the larger point though.

    3. Looked in the fridge. My Ball Park dogs have 6g of protein each. My Horizon Organic whole milk (4%) has 8g per cup. If it came to it, I’d rather eat 10 dogs than drink 7.5 cups of milk! I drink some milk, but mainly use it with dry cereal. I put heavy whipping cream in my coffee (no protein, all fat). In reality, I eat two hot dogs at a meal. Most of my protein is in the form of roast chicken and broiled beefsteaks. And I make chile con carne with dice chuck eye rather than ground beef. I’ve started taking injections of testosterone cyprionate to go with the cyanocobalamin shots. Be interesting to see what happens to my haemoglobin. (I’m plump, but not obese at 71, 6 feet even, 199 pounds last month.)

      1. Yeah, the thing is that people need a variety of protein sources and fake meat, while disgusting, is another option. I’d rather snort protein powder.

        The big issue with fake meat is that they want to force people to eat it. Fuck that.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *